Sıkça Sorulan Sorular

wexKargo olarak, küçük işletmelerin global pazarlarda faaliyet gösterdiği e-ihracat süreçlerinde, yurt dışı kargo teklifleri alarak, gönderim, depolama ve siparişlerin tamamlanması gibi tüm lojistik aşamalarda kesintisiz destek sağlıyoruz.
Verdiğimiz hizmetler ile alakalı sorularınızın cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Hacimsel desi hesabı, havayolu gönderinizin en x boy x yükseklik / 5000 formülü ile bulunur. Ayrıca gönderinizin ağırlığı da hesaplanarak yüksek olan değer kabul edilir. Örneğin 40x60x40 boyutlarında bir koli 19.2 desi'dir. Kolinin ağırlığı 25kg ise gerçek desi 25 olarak hesaplanır. Eğer ağırlık 10kg olsaydı hacimsel ağırlık daha yüksek olduğu için gönderiniz 19.2 desi olarak hesaplanacaktır. Hesaplanan desi 19.2 gibi küsüratlı ise yukarı yuvarlanarak 20 desi olarak faturalandırılır.

Express ve Eco gönderi arasındaki temel ayrım, teslimat süreleridir. Express hizmeti daha hızlı teslimat sağlarken, Eco hizmetinin teslim süresi biraz daha uzundur. Bununla birlikte, Eco servisi Express hizmetine göre daha ekonomiktir.

İstanbul içinde, belirtilen ilçelerden (Arnavutköy, Başakşehir, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Esenler, Esenyurt, Fatih, Güngören, Kadıköy) kuryelerimiz, paketinizi ücretsiz olarak adresinizden alır. İstanbul'daki diğer ilçeler ve tüm Türkiye'den ise Sürat Kargo anlaşma kodumuzla paketinizi ücretsiz olarak depomuza gönderebilirsiniz.

Hayır. Uluslararası gönderilerde, ödemeler gönderici tarafından gerçekleştirilir. Kargolarınız depomuza ulaştığında, ölçümleri yapılır ve sistemimize bilgileri kaydedilir. Daha sonra size SMS ile ödeme bağlantısı gönderilir ve ödeme işleminizi gerçekleştirmeniz beklenir.

Mikro ihracat, 300 kg ve fatura tutarı 15.000 Euro’yu aşmayan gönderilerin gümrükçü tutmadan ETGB belgesi ile gönderilmesidir. wexKargo üzerinden gönderim türünü “mikro ihracat” seçerek bu hizmet ile gönderim yapabilirsiniz. Proforma ile birlikte proforma tutarı kadar KDV’siz, TL para biriminde ve GTİP kodu bilgisinin de içinde yer aldığı bir e-arşiv faturası kesilmelidir. Bu kesilen faturayı wexKargo’daki “Sevkiyatlarım” içinde yer alan “Gönderi Belgeleri” bölümünden yükleyebilirsiniz. Ürün yurt dışı edildikten sonra hazırlanan ETGB belgesi mail adresinize iletilir. Bu belge ile KDV iadesine başvurabilirsiniz.

Proformanızı oluşturduktan sonra ilgili sevkiyat içerisinde bulunan “Kargo Etiketi Yazdır” butonundan etiketinizi çıkartarak paket üzerine yapıştırıp depomuza ücretsiz bir şekilde gönderebilirsiniz.(Sisteme yüklediğiniz diğer tüm belgelerin çıktısı depo personellerimiz tarafından alınır.)

Ürünlerinizi gönderirken, belirtilen operasyon uzmanınıza içerik açıklaması ve ürün bedeli hakkında bilgi vermeniz istenir. Bu bilgiler ışığında sigorta tutarı hesaplanır ve talebiniz üzerine gönderi ücretinize eklenir.

Böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ek bir sigorta yapmadan gönderilen ürünlerin kayıp ya da hasarlı teslimi durumlarında tazmin işlemi gerçekleşirken proforma bedelinin maksimum 100 Dolar tutarına kadar ödemesi yapılır. Bu yüzden proforma bedeli yüksek gönderileriniz için ek sigorta yaptırmanızı tavsiye ederiz.
Not: Yapısı itibariyle kırılmaya meyilli olan ürünler ve yanlış paketlemeden dolayı hasarlı teslim edilen gönderilerde sigorta yapılmış olsa bile tam tazmin sağlanamadığını belirtmek isteriz.

Sorunuzun Cevabını Bulamadınız mı?

Aklınıza takılan daha fazla soru ve cevabı için blog sayfamızı ziyaret edebilir yada destek@wexkargo.com 'a yazabilirsiniz.